media

Jõulud beebiga – Teeme ise beebi käejäljendiga kuuseehte

 

Jõulud on aega olla koos perega. Kui tuba on täis piparkoogi- ning mandariinilõhna ning peas mõlguvad juba mõtted kuuse toomisest, siis on aeg teha kuusele ise omanäolised ehted. Kui tegemist on beebi esimeste jõuludega, siis on käejäljendiga kuuseehte tegemine seda enam eriline ning sümboolne, jäädes aastateks meenutama kui pisitillukesed olid esimestel jõuludel selle ilmakodaniku sõrmekesed.
Vahva ettevõtmine on meisterdada ehteid ka suuremate lastega, kes kogu protsessist rohkelt rõõmu tunnevad ning oma kujutlusvõimel lennata saavad lasta.
Räägime selles postituses, kuidas valmistada lihtsate koduste vahenditega soolataigen. Soolataigna valmistamine on väga lihtne ning üldjuhul on kõik vajaminevad vahendid kodus olemas.

Retsepte selle valmistamiseks on mitmeid, kuid kasutasime seekord järgnevat:

Soolataigna jaoks on vaja:
1,5 klaasi nisujahu
0,5 klaasi kartulitärklist (võib asendada ka nisujahuga)
0,5 klaasi soola
1 klaas vett
1-2 tl toiduõli

Kasutame retsepti, milles on plastilisuse lisamiseks ka kartulitärklis, kuid selle võib asendada ka nisujahuga.

 

 

Töökäik:
1. Mõõda vajalikud koostisosad.
2.-3. Vala kaussi jahu, tärklis, sool
4. Sega kuivained kergelt läbi
5. Lisa vesi ja toiduõli
6. Sega kuni on tekkinud ühtlane mass, mis käte küljest kergelt lahti tuleb
7. -8. Alusta voolimise ja/või rullimisega

Kui taigen valmis, on piiriks ainult kujutlusvõime. Meie tegime lapse käejäljendid ning mõned nimelised ehted, mida kuusele riputada.

- Juhul kui taigen hakkab käte külge, soovitame vormimiseks ning jäljendi tegemiseks kasutada veidi nisujahu. Kui aga taigen kipub liiga kiirelt kuivama, saab seda protsessi aeglustada tehes käed kergelt märjaks.
- Käejälje tegemiseks võta osa tainast ning mätsi u 1-2cm paksuseks lapikuks, mis on lapse käest veidi suurem.
- Suru lapse käsi kergelt taigna sisse ning eemalda. Soolataigna puhul on hea ka see, et kui tulemus ei rahulda, siis on võimalik see uuesti taignaks mätsida ning asja korrata. (Soovitame teha mitu jäljendit, kuna hiljem ahjus küpsetades võib kuju veidi muutuda ning siis on hiljem võimalik valida, milline siis ikkagi kuuse otsa riputada.)
- Kui jäljend on tehtud siis võib selle servasid vastavalt soovile muuta. Kui varu ümber jäljendi on piisavalt võib proovida selle näiteks ümmarguse vormi abil välja lõigata. Kui varu on väiksem siis võib lihtsalt jäljendi kuju järgides sobivaks lõigata (kasutades lastega näiteks plastiliininuge või täiskasvanud lauanoa nürimat serva).
- Lisaks käejäljendile võib teha ka mitmeid muid vahvaid kuuseehteid ja kujukesi. Hea võimalus kasutada ka piparkoogivorme. Ehete sisse on võimalik vajutada ka näiteks jäljendeid, kasutades  oksakesi, pitsriiet, templeid, nööpe või muid tekstuurseid tahkeid esemeid.
- Augud ehetele paelte kinnitamiseks tuleb kindlasti teha enne küpsetamist/kuivamist. Selleks sobib hästi näiteks joogikõrs.

 

- Küpsetamiseks tuleb ehted asetada küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning küpsetada 100-150 kraadi juures umbes 1,5-2,5 tundi, sõltuvalt ehete suurusest ja ahju omapäradest. Ehted kuivavad aga ka ahju kasutamata 2-3 päeva jooksul.  

 

 

- Küpsenud ehe on kergelt kollaka värvusega.
- Peale küpsetamist tuleks ehted jätta jahtuma.
- Soovi korral võib ehete servad õrnalt liivapaberiga siledamaks teha.
- Jahtunud ehteid on võimalik vastavalt soovile värvida, kirjutada peale tekste jne. Eriti efektne on värvida beebi käejälg ning selle taust erinevates värvides. Meie ehted on veel piltidel värvimata, kuid kindlasti teeme seda.

 


 

 

 

 

Toredat koostegemist ja
kaunist jõuluootust soovides,

Kristiina (Jolemi looja) 

 

  • Dec 04, 2016
  • Kommentaare: 0